Yapay Zekalar İçin İnsansı Gözler Geliştirildi.

 Bilim insanları, yapay zeka için insan gözü ile benzer özelliklere sahip, retinayı taklit eden bir araç geliştirdi. Yapay zeka  çevresini görsel anlamda insanlar gibi anlayabilecek.


Geçmişte yapılan çalışmalarda gözün saniyelik veri aktarımının 10 milyon bit olduğu ortaya çıkmıştı. Bu türden bir bilgiyi anlık olarak elde edip işleyebilmek, otonom araçlar geliştirmek için yapılan çalışmalarda da büyük atılımların kapısını açma potansiyeline en azından teoride sahipti.

Central Florida Üniversitesi (UCF) tarafından geliştirilen bir araç sayesinde gelecekte bu teoriyi test etmek mümkün olabilecek. Yeni cihaz, yapay zeka için insan gözündeki retinanın işlevlerini gerçekleştirmesi için üretildi.


Araştırmanın sonucunda yapay zeka için göz benzeri bir yapı oluşturulması önemli bir adım atmayı sağlayacak. Bu göz yapısı sayesinde yapay zeka bir şeyleri gördüğü anda bizim gibi algılayabilecek, hatta baktığı şeyin gerçek mi yoksa fotoğraf, reklam panosu gibi bir görsel mi olduğunu da ayırabilecek. Bu teknoloji robotlara ve otonom araçlara uygulanabilecek. Post a Comment

Daha yeni Daha eski