Yüz Tanıma Teknolojisi ile Rusların ve ölülerin kimlik tespitini yapabilecek

 


ABD'li yapay zeka şirketi Clearview AI tarafından sunulan yüz tanıma teknolojisinin Ukrayna Savunma Bakanlığı tarafından cumartesi gününden bu yana kullanılmaya başlandığı bildirildi.

Amerika Birleşik Devletleri merkezli istihbarat platformu Clearviwew AI'ın sunduğu teknoloji sayesinde bakanlığın Rus saldırganları ortaya çıkarabileceği, yanlış bilgi ile mücadele edebileceği ve ölülerin kimliğini saptayabileceği belirtildi.

Clearview AI'ın danışmanlarından Lee Wolosky, Ukrayna'nın ücretsiz kullanımına sunulan etkin yüz tanıma arama motorunun yetkililere kontrol noktalarında şüpheli kişileri tespit etme imkanı tanıyacağını belirtti.Guantanamo Körfezi'ndeki tutuklama merkezinin kapatılmasında rol oynayan eski diplomat Wolosky, Clearview AI'ın Rus sosyal medya hizmeti VKontakte'ye erişimi sayesinde halka açık PimEyes'dakine göre çok daha kapsamlı bir veri tabanı yarattığını vurguladı. PimEyes savaş fotoğraflarında kişilerin kimliğini saptamak için kullanılan halka açık yüz tanıma ve geriye dönük görüntü arama motoru.

Wolosky bu bilgilere ek olarak, Ukrayna hükümetindeki başka birimlerin de önümüzdeki günlerde Clearview AI'ı kullanmaya başlamasının beklendiğini kaydetti. Clearview AI'ın hizmetlerinin Rusya'ya teklif edilmediğinin de altı çizildi.Post a Comment

Daha yeni Daha eski