TLS 1.3 Nedir & Nasıl Çalışır ?

Peki Nedir Bu Protokol?


Veri şifreleme günümüze kadar hız ve performans yönünden beklenilene cevap verememekteydi. TLS 1.3 ile önceki versiyonlarına oranla çok daha güçlü, hızlı ve güvenilir bir güvenlik protokolü geliştirildi.


TLS’i Kısaca Hatırlayalım!

Günümüzde yaygın olarak kullanılan TLS (Transport Layer Security), iki iletişim uygulaması arasında veri gizliliği ve veri bütünlüğü sağlayan 1999 yılında geliştirilen bir güvenlik protokolüdür.


TLS, web sitelerinin güvenli iletişiminin sağlanması amacıyla istemci ve alıcı arasında verilerin şifrelenmesini sağlayanNetscape‘in SSL güvenlik protokolünden evrimleşmiştir.

SSL ve TLS arama motorlarının adres çubuğunda gördüğümüz HTTPS’in güvenlik en temelini oluşturan protokollerdir.TLS, SSL’in neden yerini almıştır?

·     TLSkimlik doğrulama (message authentication) işlemi yapmaktadır.

·     TLSdaha yeni ve daha güvenli algoritmaları destekler.

·     TLS ve SSL birlikte çalışamaz.

TLS’ in Özellikleri

·         Tarayıcılar ile sunucular(server) arasında güvenli haberleşmeyi sağlar.

·         Asimetrik kripto grafi (asymmetric cryptography) algoritmasını kullanarak key (anahtar)  üzerinden verileri şifreler.

·         Veri şifrelemesinde HTTPS, SMTP, POP3, FTP gibi IP protokollerinin birçoğu tarafından desteklemektedir.

 

Günlük yaşamımızda biz farkında olmadan ağ üzerinden VPN bağlantılarıVoIP (IP üzerinden ses iletimi), anlık mesajlaşma vb. gibi işlemlerin web tarayıcılarında veya uygulamalarda güvenli bir şekilde yapılmasını sağlar.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski