SSD Diskler Nedir ve Ne İşe Yararlar ?

 


Solid-state drive’lar (SSD), (HDD) sabit disklerden farklı çalışırlar. Normal sabit diskler bilgiye erişmek ve işlemek için disk döndürürken SSD’ler bilgiyi flaş hafıza çiplerinde depolarlar. SSD’lerdeki çalışma stili akıllı telefonlar, USB bellekler ve tabletler ile aynıdır. SSD donanımındaki bütün hafıza çiplerine aynı zamanda erişilebilir, bu da bilgiyi işlemek için disk döndürmeye gerek bırakmadığından işlemler daha hızlı tamamlanır.

SSD’ler daha farklı tasarlandığından çeşitli şekillere ve büyüklüklere sahiplerdir. SSD’ler, üretimi daha maliyetli bir donanım olduğundan ve ülkemizdeki dolar kurunun yüksek olmasından, aynı depolama kapasitesini sunan bir HDD’nin iki katı fiyata sahipler.
HDD’ler ile ilgili en büyük problem, içerisinde hareketli bir parça bulundurması. Eğer bu hareketli parça kırılırsa donanımın tamamı kullanışsız hale geliyor. Bu yüzden HDD yere düştüğünde veya herhangi bir şekilde zarar gördüğünde zaman içinde kullanılamaz oluyor. SSD’ler içerisinde disk yerine çip barındırdığı için daha uzun ömürlü oluyorlar. Üstelik daha hafif ve dolayısıyla taşıması kolay bir cihaz.

SSD’ler, HDD ile kıyaslanamayacak kadar hızlı bir şekilde veri okuyor veya yazıyor. HDD’ler verileri milisaniyede okuyup yazarken, SSD’ler mikrosaniyede okuyup yazıyor. Verileri hızlı okuma ve yazmanın faydası ise bir programın daha hızlı açılması, daha hızlı işlem yapmasını sağlaması ve bu sayede diğer donanımları rahatlatması. Yani siz HDD ile 1 dakikada açtığınız bir programı SSD ile 10 saniyede açabiliyorsunuz.


SSD Çeşitleri Nelerdir;
  • SATA III SSD
  • PCIe SSD
  • M.2 SSD
  • NVMe SSDPost a Comment

Daha yeni Daha eski