İlk Astronotlar belli oldu..!

 


Boeing Starliner, gerçekleştirilen testlerin başarılı geçmesi durumunda Uluslararası Uzay İstasyonuna sürekli uçuşlar yapılacak.

Boeing’in Starliner uzay aracı, Aralık 2019’daki başarısız görevin ardından Mayıs ayında ilk başarılı test uçuşunu gerçekleştirdi. Başarılı geçen insansız uçuşun ardından Boeing ilk mürettebatlı teste hazırlanıyor. NASA, Boeing Starliner ile uçacak ilk astronotları açıkladı.

Starliner’ın ilk astronotları belli oldu


NASA’dan yapılan açıklamaya göre Mürettebat Uçuş Testi (CFT) görevine Barry “Butch” Wilmore liderlik edecek. Eski bir Space Shuttle pilotu olan Wilmore’un aynı zamanda Uluslararası Uzay İstasyonunu (ISS) iki kez ziyaret ettiği belirtildi.

Diğer astronot ise daha önce iki kez uzaya çıkan Suni Williams olarak açıklandı. Williams, 2007’de istasyonun koşu bandında dört saatten fazla koşarak uzayda maraton koşan ilk kişi olmuştu. NASA astronotu ve üç kez uzaya çıkmış olan Mike Fincke ise yedek pilot olarak eğitim alacak.
CFT görevinin tarihi NASA ve Boeing‘in Mayıs ayındaki mürettebatsız test görevinden elde edilen uçuş verilerini değerlendirmelerini tamamladıktan sonra belirlenecek. Uzay ajansı, önümüzdeki ayın sonuna doğru CFT için bir program açıklamayı planlıyor.Post a Comment

Daha yeni Daha eski